Przyzwyczaiłeś się do smaku piwa ze sklepowej półki i chcesz odmiany? Co myślisz o piwie zrobionym przez Ciebie wg Twoich upodobań smakowych? Może czas pomyśleć o własnoręcznym uwarzeniu piwa?
W dzisiejszych czasach, gdy rynek opanowały wielkie, przemysłowe browary, domowe warzenie piwa może być sposobem na przygotowanie własnego smaku piwa, innego niż dostępny w sklepach. Domowe warzenie piwa może też być małym hobby dla niejednego smakosza złocistego trunku.
Podstawowymi surowcami do produkcji piwa są:
- jęczmień,
- chmiel,
- woda;
W procesie domowego warzenia piwa rozróżnia się kilka faz, są nimi:
- przygotowanie fermentatora - mycie i dezynfekcja, (potrzebny czas 10 min),
- przygotowanie zacieru - czyli zaczynu do fermentacji ze składników w brewkit'cie (koncentrat, cukier, drożdże, woda), (45-60 min),
- fermentacja w fermentatorze (beczce), (ok. 7 dni),
- rozlew do butelek, (30-60min),
- leżakowanie (dojrzewanie), (minimum 3-4 tygodnie);
Gotowe piwo, jeśli zachowaliśmy wszelkie zasady czystości, można przechowywać nawet do dwóch lat w butelkach. Czasami można nabyć w sklepach fajne butelki na zamyczkę - specjalny korek na sprężynującym drucie. Kiedyś piwo sprzedawało się tylko w takich butelkach nim kapsle wyparły je na dobre. Jednak do przechowywania naszego piwa własnej produkcji, można pokusić się o zdobycie takich atrakcyjnych butelek. Może nawet uda nam się znaleźć oryginały u dziadka na strychu. Pamiętać tylko należy by butelka została dobrze umyta i wysterylizowana wrzątkiem.
Na rynku dostępnych jest kilka znanych marek produkujących koncentraty do domowego warzenia piwa. Popularny jest polski WES, australijski COOPERS, a także Muntons, Harvest, Milestone czy EDME.
Domowe warzenie piwa, tak jak gotowanie, jest prawdziwą sztuką i czasem potrzeba wiele prób i eksperymentów z doborem proporcji składników, czasów i temperatur aż uda nam się osiągnąć efekt, który podbije nasze podniebienie.
Wszystkim domowym browarmistrzom życzymy powodzenia w warzeniu piwa!
Więcej o piwie możesz znaleźć na stronach Wikipedii.