Przyzwyczaiłeś się do smaku piwa ze sklepowej półki i chcesz odmiany? Co myślisz o piwie zrobionym przez Ciebie wg Twoich upodobań smakowych? Może czas pomyśleć o własnoręcznym uwarzeniu piwa?

W dzisiejszych czasach, gdy rynek opanowały wielkie, przemysłowe browary, domowe warzenie piwa może być sposobem na przygotowanie własnego smaku  piwa, innego niż dostępny w sklepach. Domowe warzenie piwa może też być małym hobby dla niejednego smakosza złocistego trunku.

Podstawowymi surowcami do produkcji piwa są:

  • jęczmień,
  • chmiel,
  • woda;
Jednakże bezpośredniePiwo domowe przygotowanie z nich piwa w warunkach domowych byłoby dość skomplikowane w porównaniu z inną dostępną metodą. Najprostszym sposobem zrobienia piwa w domowych warunkach jest zakup tzw. brewkit'a. Często jest do nich dołączona szczegółowa instrukcja warzenia piwa w domowych warunkach. Zestaw powinien zawierający fermentator, przyrządy do kontroli jakości piwa, środki dezynfekcyjne oraz zestaw słodu, chmielu i drożdży.
Najtańsze kosztują ok. 100zł i pozwalają na uwarzenie ok. 10-20 litrów piwa. Fermentator kupujesz jednak tylko jeden raz, tak samo przyrządy (areometr - przyrząd do mierzenia zawartości ekstraktu, kapslownica), tak więc kolejne warzenie będzie już sporo tańsze, gdyż będziesz potrzebować jedynie zestawu koncentratu słodowego i chmielowego oraz drożdży i cukru. W sklepach zajmujących się sprzedażą koncentratów do domowej produkcji piwa, znajdziesz te rzeczy w cenach już od ok. 50zł za składniki pozwalające na warzenie piwa w ilości ok. 20 litrów. Cena będzie więc w tym przypadku dużo atrakcyjniejsza niż ceny piw na sklepowych półkach.

W procesie domowego warzenia piwa rozróżnia się kilka faz, są nimi:

  • przygotowanie fermentatora - mycie i dezynfekcja, (potrzebny czas 10 min),
  • przygotowanie zacieru - czyli zaczynu do fermentacji ze składników w brewkit'cie (koncentrat, cukier, drożdże, woda), (45-60 min),
  • fermentacja w fermentatorze (beczce), (ok. 7 dni),
  • rozlew do butelek, (30-60min),
  • leżakowanie (dojrzewanie), (minimum 3-4 tygodnie);

Gotowe piwo, jeśli zachowaliśmy wszelkie zasady czystości, można przechowywać nawet do dwóchButelka na piwo lat w butelkach. Czasami można nabyć w sklepach fajne butelki na zamyczkę - specjalny korek na sprężynującym drucie. Kiedyś piwo sprzedawało się tylko w takich butelkach nim kapsle wyparły je na dobre. Jednak do przechowywania naszego piwa własnej produkcji, można pokusić się o zdobycie takich atrakcyjnych butelek. Może nawet uda nam się znaleźć oryginały u dziadka na strychu. Pamiętać tylko należy by butelka została dobrze umyta i wysterylizowana wrzątkiem.

Na rynku dostępnych jest kilka znanych marek produkujących koncentraty do domowego warzenia piwa. Popularny jest polski WES, australijski COOPERS, a także Muntons, Harvest, Milestone czy EDME.

Domowe warzenie piwa, tak jak gotowanie, jest prawdziwą sztuką i czasem potrzeba wiele prób i eksperymentów z doborem proporcji składników, czasów i temperatur aż uda nam się osiągnąć efekt, który podbije nasze podniebienie.

Wszystkim domowym browarmistrzom życzymy powodzenia w warzeniu piwa!

Więcej o piwie możesz znaleźć na stronach Wikipedii.