Jak zrobić stronę www w praktyce i za darmo.

Niejeden z milionów internautów przeglądających sieć, chciałby sam stworzyć własną stronę i móc przedstawiać w niej informację wg własnego uznania. Czy to pisanie blogu, czy galeria zdjęć, czy publikacja własnej twórczości, a może strona o swoim hobby. Każdy pomysł jest dobry tylko na początek trzeba wiedzieć jak zrobić stronę internetową od podszewki.

W dzisiejszych czasach wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne. Istnieje wiele możliwości stworzenia własnej strony www i to całkiem za darmo. W dodatku strona może mieć bogatą szatę graficzną i prosty interfejs użytkownika. Jak zacząć? Oto kilka podstawowych kroków:

Pomysł

Najważniejsze - mieć pomysł na to co chcemy prezentować na naszej stronie, jakimi materiałami dysponujemy. Bez tego możemy wykonać jedynie prostą wizytówkę z paroma obrazkami i paroma zdaniami, a na taką stronę może nie być wielu amatorów chcących ją odwiedzać. W zależności od tego co chcemy prezentować na stronie, powinniśmy wybrać odpowiednie narzędzia do jej stworzenia. Oferowane darmowe systemy w znacznym stopniu mogą być ukierunkowane na tworzenie pewnego rodzaju stron www.

Domena - czyli nasz adres w sieci internet

Najlepiej by wybrana nazwa sama w sobie już odzwierciedlała zawartość strony. Jeśli ma to być strona np. o kotach to idealny wydawałby się adres koty.pl. Jednak... takie adresy będące prostymi nazwami są w 99% dawno zajęte przez inne strony. W internecie obowiązuje zasada - kto pierwszy ten lepszy. Tak więc powinniśmy wymyślić nazwę zarówno oryginalną jak też łatwą do zapamiętania i promocji oraz niezajętą przez kogoś innego. Po wybraniu nazwy należy ją zarejestrować. Możemy to zrobić bezpośrednio w NASK ale jest wiele tańszych rozwiązań, oferujących domeny nawet za 1zł. Ceny zależą od czasu na jaki zawieramy umowę i od końcówki domeny w jakiej będzie funkcjonował nasz adres. Przykładowo w Polsce najdroższe są domeny z końcówką pl. Jeśli nie zależy nam na końcówce adresu to możemy wybrać jeden z darmowych hostingów oferujących nam zarówno rejestrację domeny jak i miejsce na serwerze - hosting.

Hosting, serwer - czyli miejsce gdzie będziemy przechowywali naszą stronę i udostępniali światu

Przykładowo może to być adres w domenie republika.pl oferowanej do niedawna przez Onet lub w domenie cba.pl. Przy takim wyborze nasz adres będzie wyglądał  nasz_adres.republika.pl lub nasz_adres.cba.pl. Nie jest to już takie ładne jak nasz_adres.pl ale ma też podstawową zaletę - nic nas nie kosztuje. Serwer jest komputerem, który stale pracuje przez 24 godziny na dobę i udostępnia zasoby naszej strony internautom z całego świata.. Teoretycznie możemy nasz komputer domowy ustawić jako serwer lecz jest to skomplikowane i nieopłacalne - musielibyśmy zająć się dość czasochłonną konfiguracją, aktualizacjami, ochroną przed spamem i wirusami. Płatny hosting możemy wykupić już od kilku złotych miesięcznie lub kilkudziesięciu rocznie. Są to z reguły serwery współdzielone przez wielu użytkowników i dzięki temu obniżające jednostkowe koszty, stąd nazwa serwer wirtualny gdyż dysponujemy tylko wydzielonymi zasobami systemu i miejscem na dysku. Wybór serwera ma duże skutki wtórne. Wspomniany wcześniej Onet oferuje w podstawowym darmowym pakiecie 50MB miejsca na nasze pliki na serwerze. Do tego udostępnia narzędzia pozwalające w prosty, wizualny sposób zbudować stronę internetową. Wybór innego hosta np. wspomnianego cba.pl to z reguły wybór serwera opartego o system Linux z serwer Apache i bazę danych MySQL. Taki wybór daje nam dużo większą kontrolę i elastyczność nad pracą serwera.
Po zarejestrowaniu domeny rejestrator udostępnia zwykle prosty panel do zarządzania. Jeśli teraz wpiszemy adres naszej domeny do przeglądarki to  pokaże się z reguły strona rejestratora domen. Jak zrobić by pokazała się nasza strona? Musimy ustawić adresy serwerów DNS na odpowiadające naszemu hostowi. Informacje jakie są adresy serwera host otrzymamy od firmy obsługującej nasz wirtualny serwer. Dopiero skierowanie ruchu, poprzez zmianę DNS, na nasz serwer, spowoduje, że ujrzymy naszą stronę.

 

Narzędzia - czyli jak zrobić stronę www

Jeśli skorzystamy z usług Onetu nie musimy martwić się o ustawienia DNS czy konfigurację czegokolwiek, możemy też wybrać jedno z oferowanych narzędzi np. WebCreator czy Webmajster.  Wykonanie pierwszej strony w tych programach jest bardzo proste i sprowadza się do wybrania szablonu, a następnie wypełnienia go treścią we wskazanych miejscach. Obecnie Onet oferuje 3000 gotowych szablonów na każdy temat. Na pewno znajdziemy coś dla siebie, coś związanego z dziedziną, której dotyczy zrobiona przez nas strona internetowa.

Filozofia oferowania niezależnych od treści szablonów i oprogramowania zdolnego do zapełniania tego szablonu we wskazany przez administratora sposób, przyświeca też znacznie bardziej rozbudowanym systemom jakimi są CMS (Content Management System - system zarządzania treścią) np. Joomla!, Mambo czy Drupal.

Oczywiście stronę możemy też zrobić w zwykłym notatniku używając języka HTML jednak jest to zdecydowanie najtrudniejsze dla początkujących, tym bardziej, że obecnie prawie zawsze strony są wsparte też innymi językami jak JavaScript czy PHP. Poznanie ich od podszewki wymaga poświęcenia bardzo wielu godzin nauki. My polecamy jeden z wymienionych wyżej systemów CMS Joomla! lub Wordpress. Z reguły są preinstalowane na serwerach dzięki czemu możemy kilkoma kliknięciami zainstalować go jako szkielet naszej strony www (np. skrypt Fantastico). Więcej możliwości daje jednak przesłanie pliku na nasz serwer poprzez klienta FTP (polecamy FileZilla), a następnie zainstalowanie zgodnie z instrukcją danego programu. Po zainstalowaniu CMS na serwerze możemy już wpisać adres naszej strony w przeglądarce, zalogować się na podane przy instalacji dane administratora (czyli nasz login i hasło) i przejść do konfigurowania systemu CMS i zachowania naszej strony, a co najważniejsze - zacząć wypełniać ją treścią użyteczną dla internautów. W taki oto sposób można łatwo zrobić stronę internetową, a przynajmniej jej szkielet, który z czasem będziemy rozbudowywać i wypełniać coraz większą ilością treści. To oczywiście dopiero początek pracy. Z czasem okaże się, że chcemy mieć na naszej stronie nowe funkcjonalności, np. forum, które można zrobić poprzez zainstalowanie gotowych, bezpłatnych komponentów. A może ze strony będącej wizytówką firmy zechcemy stworzyć sklep internetowy? Pomysłów jest wiele, najważniejsza konsekwencja działania, do której zachęcamy naszych czytelników.